Po prostu zapraszam...
X

captcha

Bogdan Zdrojewski #2Bogdan Zdrojewski #4Bogdan Zdrojewski #1

Bezpieczeństwo to nasz priorytet [BLOG]

2018-04-12

Bezpieczeństwo obywateli europejskich znajduje się dziś w ścisłym centrum zainteresowania i działania głównych sił politycznych na poziomie unijnym. Wydarzenia ostatnich lat pokazują, jak dużym problemem jest zapewnienie ochrony, szczególnie przed tymi zagrożeniami, które są nowe dla naszych społeczeństw. Ataki cybernetyczne, inwigilacja w Internecie, zewnętrzne wpływy na procesy wyborcze oraz podejrzane operacje finansowe na niespotykaną wcześniej skalę to wyzwania, którym trzeba stawić czoła w niezwykle zwarty i skuteczny sposób.


Wiodącą rolę w tych dyskusjach odgrywa grupa polityczna EPL, w której ławach zasiadają polscy posłowie PO i PSL. Na specjalnie zwołanym spotkaniu liderów naszej grupy w Lyonie, omawiany jest dokument stanowiący szeroki katalog działań, które zostały zakwalifikowane jako priorytety w walce z terroryzmem, atakami cybernetycznymi i ochroną granic zewnętrznych Unii. Część propozycji już jest wdrażana zarówno przez instytucje UE, jak i przez państwa członkowskie. Utworzenie silnej Europejskiej Agencji ds. Cyberbezpieczeństwa, wzmocnienie Europolu, oraz znaczne rozszerzenie możliwości działania Europejskiej Służby Granicznej i Przybrzeżnej to tylko niektóre z proponowanych rozwiązań. Szybkość reakcji jest niezwykle ważna, bowiem problem jest palący.

Już dwa lata temu Komisja Europejska, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom naszej grupy politycznej, zaproponowała program finansowania badań nad nowymi technologiami, mającymi na celu zwiększenie bezpieczeństwa. W ubiegłym roku rozpoczęto proces legislacyjny dotyczący wsparcia technologii w fazie rozwojowej po to, by wdrażanie w życie wyników badań przebiegało możliwie szybko i bez zakłóceń. W ten drugi projekt byłem osobiście zaangażowany, jako jeden z opiniodawców w ramach podkomisji Obrony i Bezpieczeństwa Parlamentu Europejskiego. Zaproponowane środki wielkości 500 milionów euro na lata 2019-2020 mają być preludium dla znacznie większego programu wsparcia w ramach przyszłych Wieloletnich Ram Finansowych na lata 2021-2027, które ma wynieść nawet ponad  10 miliardów euro.

Na poziomie unijnym nie brak autorytetów w sprawach bezpieczeństwa. W trakcie prac nad wspomnianym projektem rozporządzenia współpracowałem z Ioanem Mirceą Pascu, wieloletnim eurodeputowanym z ramienia Socjalistów i Demokratów. EPL w tej domenie reprezentują przede wszystkim francuski poseł Arnaud Danjean, oraz Niemiec, Michael Gahler. Obaj znajdują się w europejskiej awangardzie dążącej do skutecznego wdrażania naszych konkretnych pomysłów w celu zwiększanie bezpieczeństwa obywateli UE.

Niestety, polski rząd z pewnym dystansem patrzy na te przedsięwzięcia, zamiast w pełni korzystać z okazji, by pokazać się jako silne państwo i ostoja bezpieczeństwa. Z nieskrywaną niechęcią, rząd partycypuje w międzyrządowym projekcie współpracy obronnej PESCO. Będziemy uczestniczyć tylko w jednym z dwudziestu trzech zatwierdzonych projektów, spośród których aż trzy dotyczą cyberbezpieczeństwa. Zdecydowano także o wycofaniu się z pomysłu wejścia do projektu Eurokorpusu, jako tzw. państwo ramowe, co – w jasny sposób - obniża rangę naszego wojska, ale także pozbawia naszych żołnierzy możliwości zdobycia bezcennego doświadczenia współpracy z europejskimi partnerami. Zamiast realnie wzmacniać swoje bezpieczeństwo wewnętrzne, jak i zewnętrzne, polski rząd woli odgradzać Sejm od obywateli barierkami… To bezpieczeństwo Polaków i Europejczyków powinno być priorytetem naszych działań, a nie tylko bezpieczeństwo samych rządzących.

« powrót

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.