Po prostu zapraszam...
X

captcha

Bogdan Zdrojewski #1Bogdan Zdrojewski #4Bogdan Zdrojewski #2

Nowelizacja ustawy a zarobki bibliotekarzy

Chciałabym zapytać , jak w świetle nowej ustawy będą wyglądały zarobki bibliotekarzy, które i tak są niewielkie ( moje po 15 latach pracy 1500 zł "na rękę"). Z zapisów projektu zmian sytuacja nasza jeszcze się pogorszy.Dlaczego ministerstwo jeszcze pogłebia tą sytuacje i tak już kiepską?

2011-03-22, Bibliotekarka


Komentarze

Re: nowelizacja ustawy a zarobki bibliotekarzy

Bogdan Zdrojewski - Wtorek, 2011-03-22 ścieżka 23:07

To fałszywa diagnoza.... i intencji... i skutków samej ustawy,. Do Bibliotek w wyniku nowelizacji i programu rządowego "Kultura +" trafi dodatkowo blisko 350 mln. złotych.

Zamieść nowy komentarz | Odpowiedz na ten komentarz

Re: Re: nowelizacja ustawy a zarobki bibliotekarzy

Joanna - Czwartek, 2011-04-7 ścieżka 14:18

Owszem peiniądze maja trafić do bibliotek. Tylko proszę mi wskazać te środki, które wpłyną na wysokość wynagrodzeń. Dotacje gminne nigdy nie będą na tyle wysokie aby zapewnić pracownikom godziwe zarobki. Tylko wejście nowych tabel wynagrodzeń w jakimś stopniu zmusza władze do zmiany polityki finansowania instytucji.

Zamieść nowy komentarz | Odpowiedz na ten komentarz

Re: nowelizacja ustawy a zarobki bibliotekarzy

Tyzyfone - Poniedziałek, 2011-04-11 ścieżka 12:07

Pracuję od 26 lat w bibliotece, mam wykształcenie wyższe bibliotekarskie i jestem (podobno) specjalistą w swojej dziedzinie. Zarabiam miesięcznie 1800 złotych polskich netto. Czy Pan Minister uważa, że jest to pensja za którą poważny człowiek powinien pracować? Nie stać mnie na utrzymanie domu, a gdzie potrzeba estetycznego wyglądu (wszak pracuję w instytucji kultury)? Czasem też chciałabym coś zjeść, że nie wspomnę o ekscentrycznej chęci zakupu prywatnie książki lub też seansie filmowym (bo na teatr mnie nie stać). Jestem przykładem dla moich dzieci, że w tym kraju nie ma przyszłości dla ludzi wykształconych. Bibliotekarze! Zmieniajmy zawód - kasjer w supermarkecie zarabia podobnie.

Zamieść nowy komentarz | Odpowiedz na ten komentarz

Re: nowelizacja ustawy a zarobki bibliotekarzy

Filiproland - bibliotekarz - Środa, 2011-04-13 ścieżka 11:34

Witam. Jestem bibliotekarzem w Bibliotece uczelnianej. Po kierunkowych studiach. W zawodzie pracuję od niedawna - 3 lata. Zarabiam ok. 1700 zł netto miesięcznie, a uważam że zasługuję na więcej (min. 2 tys. na początek). Tylko jak moje wyobrażenia mają się do rzeczywistości? Dlaczego w hierarchii wynagrodzeń stoję niżej od administracji, a nawet od "konserwatorów powierzchni płaskich"? Czy fakt, że bibliotekarze stanowią raczej pokojowo nastawioną grupę zawodową (czytaj: nie przyjeżdżają do Warszawy rwać bruk i toczyć regularne bitwy z policją albo zakładać biblio-miasteczka w centrum stolicy) ma jakieś znaczenie? Chciałbym wiedzieć, czy mam wiązać z moim zawodem jakieś nadzieję, czy dać sobie od razu spokój i zająć się internetowym PR-em albo obsługą wózka widłowego (z całym szacunkiem dla zarabiających w ten sposób)?

Zamieść nowy komentarz | Odpowiedz na ten komentarz

Re: nowelizacja ustawy a zarobki bibliotekarzy

Opolanka - Środa, 2011-04-13 ścieżka 12:31

W takim razie ja po niemal 6 latach pracy nie mam co narzekać na moje 1300 'na rękę' i albo szukać bogatego męża (a syn marszałka był 'o włos'!) albo zmienić zawód - co jednak po 30-tce, w mieście takim, jak Opole, trudne jednak jest... A może ktoś potrzebuje? Młoda, zdolna, kreatywna, bez zobowiązań, z wykształceniem wyższym i studiami podyplomowymi, ze znajomością języka angielskiego i francuskiego, publikacje własne, szkolenia dla studentów... ?Pozdrawiam z zachmurzonej okrutnie Stolicy Polskiej Piosenki

Zamieść nowy komentarz | Odpowiedz na ten komentarz

Re: nowelizacja ustawy a zarobki bibliotekarzy

Filiproland - bibliotekarz - Środa, 2011-04-13 ścieżka 15:43

Co z tymi bibliotekami Panie Ministrze? Czy obiecanych dotacji nie pożre administracja i infrastruktura biblioteczna? Obawiam się, że dla pracowników nie wystarczy.

Zamieść nowy komentarz | Odpowiedz na ten komentarz

Re: Re: nowelizacja ustawy a zarobki bibliotekarzy

Bogdan Zdrojewski - Środa, 2011-04-13 ścieżka 21:25

Wszystko zależy od samych bibliotekarzy i ... organów założycielskich. Bez względu jednak na to, mam zamiar i wielką determinację by biblioteki wzmocnić na tyle, na ile moje możliwości na to pozwalają.

Zamieść nowy komentarz | Odpowiedz na ten komentarz

Re: Re: Re: nowelizacja ustawy a zarobki bibliotekarzy

pam - Czwartek, 2011-04-14 ścieżka 14:14

Cały czas Pan Minister pisze o bibliotekach, że je wzmocni, że będą doatcje dla bibliotek. A słowa bibliotekarz, jakby unika w takim kontekście...Czyli pieniądze się znajdą, ale dla placówek, a nie dla ich pracowników. Choć to właśnie ONI, a nie ktos inny robią wszystko, aby biblioteki funkcjonowały jak najlepiej, mimo wszelkich napotykanych barier...A może Pan Minister odważy się pożyc za nasze średnie wynagrodzenie? Bo naprawdę nie jest to życie usłane płatkami róż.I nie dziwi, że niektórym pracownikom po paru latach zaczyna brakować siły do działania na rzecz kultury polskiej, pozostaje im jedynie energia potrzebna do walenia głową w mur.

Zamieść nowy komentarz | Odpowiedz na ten komentarz

Re: Re: Re: Re: nowelizacja ustawy a zarobki bibliotekarzy

Bogdan Zdrojewski - Czwartek, 2011-05-5 ścieżka 06:44

Za wynagrodzenia bibliotekarzy odpowiadają organy założycielskie, a nie MKiDN. Tam gdzie możemy... pomagamy.

Zamieść nowy komentarz | Odpowiedz na ten komentarz

Re: Re: Re: Re: Re: nowelizacja ustawy a zarobki bibliotekarzy

Marta - Sobota, 2011-05-7 ścieżka 18:38

Samorządy bardzo skrupulatnie czytają Pana Rozporządzenia o wynagradzaniu bibliotekarzy ina ich podstawie ustalają wynagrodzenia dla bibliotekarzy.Więc Minister może pomóc. Proszę nie pisać, że ta sfera Pana nie dotyczy.Pozdrawiam.

Zamieść nowy komentarz | Odpowiedz na ten komentarz

Re: Re: Re: Re: Re: Re: nowelizacja ustawy a zarobki bibliotekarzy

Bogdan Zdrojewski - Wtorek, 2011-05-10 ścieżka 14:50

Obecnie obowiązujące rozporządzenie umożliwia lepsze opłacanie bibliotekarzy.

Zamieść nowy komentarz | Odpowiedz na ten komentarz

Re: Re: Re: Re: Re: Re: nowelizacja ustawy a zarobki bibliotekarzy

Bogdan Zdrojewski - Środa, 2011-05-11 ścieżka 08:38

Proszę sprawdzić kto i kiedy zmieniał rozporządzenia płacowe w ostatnich 10 latach. proszę zwrócić uwagę, iż płaca minimalna w tych aktach prawnych w efekcie mojej aktywności wzrosła o ponad 70%. Proszę także pamiętać, iż sztywne zobowiązania płacowe dla biednych gmin oznaczałyby w konsekwencji redukcję zatrudnienia a nie wzrost wynagrodzeń. Staram się uwzględniać wszystkie te racje, które są istotne dla kultury polskiej.

Zamieść nowy komentarz | Odpowiedz na ten komentarz

Re: Re: Re: Re: Re: Re: nowelizacja ustawy a zarobki bibliotekarzy

Bogdan Zdrojewski - Wtorek, 2011-05-17 ścieżka 09:52

Proszę prześledzić historię rozporządzeń płacowych. Tam jest najlepiej wyrażana moja intencja. Wiele można w tej materii uczynić. Trzeba jednak pamiętać, iż każde usztywnienie zarobków powoduje skutki odwrotne od zamierzonych. Stąd elastyczność i gwarancje płacy minimalnej zgodnie z ustawą, a także spory margines możliwości wyższego wynagradzania bibliotekarzy niż to było w 2007 roku.

Zamieść nowy komentarz | Odpowiedz na ten komentarz

Re: Re: Re: Re: Re: Re: nowelizacja ustawy a zarobki bibliotekarzy

Bogdan Zdrojewski - Wtorek, 2011-05-24 ścieżka 09:19

Rozporządzenia dają szansę na podwyżki... ważne by były na to w gminie środki.

Zamieść nowy komentarz | Odpowiedz na ten komentarz

Re: Re: Re: Re: Re: Re: nowelizacja ustawy a zarobki bibliotekarzy

Bogdan Zdrojewski - Wtorek, 2011-06-14 ścieżka 10:03

W rozporządzeniu są widełki. Można z nich korzystać. Przypomnę też, iż zbyt wysokie nominalne wynagrodzenia zapisane w rozporządzeniach powodują taki wzrost kosztów, iż efektem ich są redukcje zatrudnienia. To już w kilku branżach przerabialiśmy. Są gminy zasobne i biedne. Tu i tu muszą być warunki dla istnienia bibliotek.

Zamieść nowy komentarz | Odpowiedz na ten komentarz

Re: Re: Re: nowelizacja ustawy a zarobki bibliotekarzy

d. - Czwartek, 2011-04-14 ścieżka 20:29

Z całym szacunkiem, ale na konkretne pytania niekonkretna odpowiedź : "wielką determinację by biblioteki wzmocnic na tyle, na ile moje możliwości na to pozwalają". Może się okazać, że te możliwości pozwalają na niewiele. Nasze środowisko jest zbywane ogólnikami, nie ma odpowiedzi na nasze pytania, ważne dla nas pytania. Jesteśmy marginalizowani, a nasze współczesne zadania i możliwości, interdyscyplinarna wiedza lekceważona.

Zamieść nowy komentarz | Odpowiedz na ten komentarz

Re: Re: Re: nowelizacja ustawy a zarobki bibliotekarzy

Filiproland - Środa, 2011-04-13 ścieżka 21:58

Doceniam chęci. Mimo wszystko. Naprawdę. Nie bardzo jednak wierzę, że to możliwe. Organy, o który Pan pisze zrzucą całą sprawę na Pana i pański resort. Wszyscy tłumaczą się związanymi rękami. Czyli jednak zmieniamy zawód i przestajemy bawić się w filantropię polskiej edukacji (tym w tej chwili jest praca bibliotekarza).

Zamieść nowy komentarz | Odpowiedz na ten komentarz

Re: nowelizacja ustawy a zarobki bibliotekarzy

O - Czwartek, 2011-04-14 ścieżka 11:53

Prawda jest taka p. Zdrojewski, że macie nas w głębokim poważaniu, najważnejsze żeby samemu mieć dużo kasy, ciekawa jestem tylko jak wyżywiłby pan rodzinę za 1600 po 17 latah pracy ( po studiach), przykre, ale masze dzieci patrząc na nasze pensje hyba zastanawiaja sie czy w naszym kraju warto kończyć studia, jeśli później ma się zarabiać TAKIE pieniądze.no ale cóż jak to się mówi syty głodnego nie zrozumie

Zamieść nowy komentarz | Odpowiedz na ten komentarz

Re: Re: nowelizacja ustawy a zarobki bibliotekarzy

Bogdan Zdrojewski - Czwartek, 2011-04-28 ścieżka 21:15

Proszę uważnie przeczytać własną wypowiedż. Ze zrozumieniem i samokrytycyzmem.

Zamieść nowy komentarz | Odpowiedz na ten komentarz

Re: nowelizacja ustawy a zarobki bibliotekarzy

Ewa - Piątek, 2011-03-25 ścieżka 00:35

Moje po 26 latach 1600 "na rękę" Ewa

Zamieść nowy komentarz | Odpowiedz na ten komentarz

Jeszcze zostało 4

Zamieść nowy komentarz

« powrót

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.