Po prostu zapraszam...
X

captcha

Bogdan Zdrojewski #1Bogdan Zdrojewski #4Bogdan Zdrojewski #2

Wzrost VAT = wzrost czytelnictwa?

Witam,czy moglby Pan przetlumaczyc na nasze, o co chodzi w tej wypowiedzi (moze jest przeinaczona przez media?)? ____"- Mam nadzieję, że rok 2011, pierwszy, w którym podatek VAT na książki będzie wynosił 5 procent, będzie też pierwszym rokiem, w którym czytelnictwo wzrośnie - powiedział minister kultury powołując się na przykład Danii, gdzie VAT na książki jest wysoki, ale także poziom czytelnictwa jest najwyższy w Europie. - Polska miała dotąd najniższy możliwy VAT na książki i najniższe czytelnictwo - podkreślił minister. Jego zdaniem wzrost podatku VAT na książki o 5 procent spowoduje wzrost cen książek o 2-3 procent, co nie powinno spowodować żadnych ujemnych skutków na rynku czytelniczym."

2010-12-10, Olleo


Komentarze

Re: wzrost VAT = wzrost czytelnictwa?

Bogdan Zdrojewski - Wtorek, 2010-12-14 ścieżka 00:57

To troszeczkę wyrwane z kontekstu. Nieco też przekorne. Po prostu stwierdzam, iż nie wierzę, w to, iż VAT decyduje o wielkości zakupów i czytelnictwa w Polsce. Mieliśmy najniższy VAT i najniższe czytelnictwo. W 2011 bedziemy mieli niską stawkę VAT (5%), a pomimo to jestem przekonany, iż uda nam się (poprzez także powołanie "Republiki Książki") czytelnictwo poprawić. Stwierdziłem też, iż według mojej oceny książki z obszaru literatury pięknej będą miały wzrost cen minimalny (2, 3 %), a jedynie pozycje kosztowne w druku (albumy etc.) mogą wzrosnąć o nieco wyższą kwotę (4-7%) .

Zamieść nowy komentarz | Odpowiedz na ten komentarz

Re: Re: wzrost VAT = wzrost czytelnictwa?

Olleo - Środa, 2010-12-22 ścieżka 12:33

Dziekuje za odpowiedz. Obawiam sie jednak, ze duzo jeszcze wody w Odrze uplynie, nim czytelnictwo zmieni sie jakos znaczaco. Szkola bynajmniej milosci do ksiazek dzieciom tez nie zaszczepia, a ceny tym bardziej tego nie ulatwiaja. Coraz mniej bibliotek tez robi swoje. Tak naprawde najwieksze zaslugi dla czytelnictwa ma chyba allegro...

Zamieść nowy komentarz | Odpowiedz na ten komentarz

Re: Re: Re: wzrost VAT = wzrost czytelnictwa?

Bogdan Zdrojewski - Środa, 2010-12-22 ścieżka 21:29

Coś w tym jest. Ale jestem od Pana chyba jednak większym optymizmem: drgnie, nie bedzie wielkiego przełomu, ale innego wyjścia nie ma : musimy wrócic do czytania.

Zamieść nowy komentarz | Odpowiedz na ten komentarz

Re: Re: Re: Re: wzrost VAT = wzrost czytelnictwa?

Olleo - Czwartek, 2010-12-23 ścieżka 11:12

Nasze chciejstwo nic nie ma do rzeczy. Fakty sa okrutne: http://wiadomosci.dziennik.pl/wydarzenia/artykuly/314743,szokujace-badania-polska-jedzie-na-jednym-wozku-z-albania.html Mamy internet, popularyzacje konsol do gier, brak czasu rodzicow, coraz durniejsze programy w telewizji i populizm politykow. Moje pokolenie (zapewne i Panskie rowniez) czytalo glownie ze wzgledu na roznice miedzy barwna fantazja ksiazek, a szara rzeczywistoscia komunizmu. Teraz rzeczywistosc pozornie jest atrakcyjniejsza (jak kolorowy papierek pozbawionego wartosciowych skladnikow smieciowego jedzenia) od literackiej fikcji, a przy tym latwiejsza do strawienia. Kluczem sa wlasciwie tylko rodzice, ktorym niestety szkola z reguly tylko przeszkadza, ale z proznego nie nalejesz. Pewna (niewielka i oddalona wciaz w czasie) szansa sa e-booki (a przeszkoda ceny), choc ja bym tam nie zamienil papierowej ksiazki na tablet.

Zamieść nowy komentarz | Odpowiedz na ten komentarz

Re: Re: Re: Re: Re: wzrost VAT = wzrost czytelnictwa?

Bogdan Zdrojewski - Niedziela, 2010-12-26 ścieżka 22:15

100% racji.

Zamieść nowy komentarz | Odpowiedz na ten komentarz

Zamieść nowy komentarz

« powrót

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.