Po prostu zapraszam...
X

captcha

Bogdan Zdrojewski #1Bogdan Zdrojewski #4Bogdan Zdrojewski #2

Walka o utrzymanie zerowej stawki VAT na książki

No i niestety walka o utrzymanie zerowej stawki na VAT zostanie przegrana. Czy poda się Pan do dymisji po takiej klęsce? Dzisiaj także dowiedziałem, że przeznaczał Pan na nowości wydawnicze w bibliotekach, aż cztery razy mniej niż kilka lat temu. To jest straszne...

2010-09-13, Stanisław Zajączkowski


Komentarze

Re: Walka o utrzymanie zerowej stawki VAT na książki

Bogdan Zdrojewski - Wtorek, 2010-09-14 ścieżka 23:12

To nie prawda. Po pierwsze rząd Donalda Tuska uzyskał maksymalny okres dla zerowej stawki VAT. Uczynił to pomimo, iż walka o ten stan rzeczy rozegrała się w grudniu 2007, a więc zaledwie w okresie 2-3 tygodni od momentu powołania rządu. Po drugie, wszystko wskazuje na to, iż przy 5 % stawce VAT Polska nadal bedzie w grupie państw o najniższej stawce podatkowej. Po trzecie: wszystko wskazuje na to, iż przy tej okazji obniżona zostanie stawka VAT dla audio-nośników, co znowu bedzie dla nas niezwykle ważnym przywilejem. Po czwarte w kosztach utrzymania, wspierania bibliotek udało się zwiększyć nakłady o prawie 250 %. Rzeczywiście zmniejszono zakupy, ale w tym samym czasie zwiększono nakłady na elementy infrastruktury bibliotek a zwłaszcza na połączenia sieciowe i to w pasmach szerokich. Dziś można stwierdzić, iż nakłady na biblioteki wzrosły prawie 4-krotnie przy jednoczesnym wzmocnieniu inwestycji z środków europejskich. Polska wychodzi z cienia i wreszcie ma szansę na poprawę rynku czytelnictwa. Na marginesie : Polska z najniższą stawką VAT miała fatalne czytelnictwo, Dania z najwyższą stawką VAT , najwyższe czytelnictwo. Myli Pan żródła problemu z ewentualnymi receptami. Ale troska cenna, niezwykle ważna i za nią dziękuję. Szczerze !

Zamieść nowy komentarz | Odpowiedz na ten komentarz

Walka o utrzymanie zerowej stawki VAT na książki

dr. Jerzy Kozioł - Środa, 2010-09-15 ścieżka 00:58

Obserwuje Pana walkę o losy polskiej kultury. I wkurza mnie taki malkontentyzm jak pana Zajączkowskiego. Pamiętam, iż w 2007 było przesądzone że za moment będzie 22 % VAT na książki i ten nagły zwrot... po prostu cud. Dziś te audio-booki są sto razy wazniejsze od samych książek. Jak, się rzeczywiście to Panu uda, ... u mnie ma Pan Oscara za przewidywanie przyszłości i ochronę czytelnictwa. A malkontentami niech się Pan nie martwi... oni tak z siebie... z zawiści... z braku innych własnych aktywności...taki trudny, ale kochany.. naród.

Zamieść nowy komentarz | Odpowiedz na ten komentarz

Re: Walka o utrzymanie zerowej stawki VAT na książki

SZ - Sobota, 2010-09-18 ścieżka 16:54

Panie doktorze, po dr nie stawiamy kropki. :) Jak chce się Pan podlizać to są inne metody. :) A przede wszystkim podawać się za kogoś innego.

Zamieść nowy komentarz | Odpowiedz na ten komentarz

Re: Walka o utrzymanie zerowej stawki VAT na książki

Nightelf - Czwartek, 2010-09-23 ścieżka 18:20

Witam,Mam nadzieję, że uda się wygrać walkę o niski VAT na książki.Chciałem także zwrócić uwagę Pana Ministra na VAT dla książek elektronicznych, który w tej chwili wynosi 22%.Nie można by jak w Hiszpanii zrównać stawkę VAT dla książek zwykłych, oraz elektronicznych, także dostępnych on-line?Jest to kwestia dość istotna dla mnie jak i dla innych miłośników czytania.

Zamieść nowy komentarz | Odpowiedz na ten komentarz

Re: Walka o utrzymanie zerowej stawki VAT na książki

piotrrz - Sobota, 2010-09-25 ścieżka 12:12

Obniżenie stawki Vat na książki - a zwłaszcza książki elektroniczne (normalna ma stawkę niższą, a e-book bez nośnika zakupiony przez internet stawkę 22%, co jest wg mnie nieporozumieniem).Obecnie następuje postęp w rozwoju technologii, coraz więcej ludzi posiada tzw. czytniki ebooków (książek elektronicznych). Poziom oczytania społeczeństwa świadczy o ich poziomie intelektualnym, a dodatkowo ma wpływ na rozwój całej gospodarki. Dlatego wg mnie powinny zostać poczynione kroki dążące do utrzymania obecnych stawek Vat na książki, a dodatkowo o obniżenie tej stawki również dla e-booków. W przepisach jest błąd i stawka obniżona dotyczy jedynie ebooków dostarczanych na nośniku elektronicznym (czego w przypadku wysyłania ebooka pocztą mailową nie ma, a przez co stawka jest wyższa). Mam nadzieję, że przedstawi Pan ten problem swoim kolegom i razem poprawicie przepisy, aby można było kupować tańsze książki - w końcu w przypadku ebooków nie wystepują takie same koszty jak w przypadku wersji papierowej. Widać to w innych krajach, gdzie ta sama książka w wydaniu e-booka jest tańsza nawet o połowę - a u nas często gęsto bywa tak, że różnicy w cenie nie ma żadnej z powodu właśnie wyższego Vatu...

Zamieść nowy komentarz | Odpowiedz na ten komentarz

Re: Re: Walka o utrzymanie zerowej stawki VAT na książki

Bogdan Zdrojewski - Sobota, 2010-09-25 ścieżka 18:46

Dziś jedynie pierwsza dobra wiadomość: audiobooki będą miały obniżoną stawkę VAT.

Zamieść nowy komentarz | Odpowiedz na ten komentarz

Zamieść nowy komentarz

« powrót

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.