Po prostu zapraszam...
X

captcha

Bogdan Zdrojewski #1Bogdan Zdrojewski #4Bogdan Zdrojewski #2

Rozmowa o MNW

Szanowny Panie Ministrze,o sytuacji w Muzeum Narodowym w Warszawie mogliśmy wiele przeczytać w ostatnich dniach w prasie. Te relacje budzą wielki niepokój i po prostu smutek. Na stronie internetowej MNW można przeczytać, że kolejne posiedzenie Rady Powierniczej odbędzie się 15 lipca. To budzi moją nadzieję, że tak jak 600 lat temu tak i teraz w konflikcie wygra polska kultura, tożsamość i szacunek dla dziedzictwa narodowego. Ponoć wówczas doszło do pewnej cudownej interwencji "z góry". Myślę, że dziś też cud by się przydał.Przekazuję wyrazy szacunku.

2010-07-12, młody muzealnik


Komentarze

Re: rozmowa o MNW

Bogdan Zdrojewski - Wtorek, 2010-07-13 ścieżka 22:25

Los Muzeum Narodowego w Warszawie jest dla mnie niezwykle istotny. Będę na tej radzie, i mam zamiar po wysłuchaniu różnych opinii, w kolejnych aktywnościach szukać najbardziej optymalnych rozwiązań.

Zamieść nowy komentarz | Odpowiedz na ten komentarz

Re: Re: rozmowa o MNW

zuza - Środa, 2010-07-14 ścieżka 09:35

Szanowny Panie Ministrze,Odnosząc się do dyskusji wokół reformy Muzeum Narodowego w Warszawie, pragnę zapytać się czy mianując swojego pełnomocnika ds. reformy muzeum, będącego zarazem szefem Rady Powierniczej Muzeum, miał Pan świadomość olbrzymich, do dziś żywych, kontrowersji związanych z przeprowadzonymi przez Jacka Lohmana reformami w systemie muzealnym w RPA? Sprawy te są obszernie komentowane w prasie zagranicznej a także w publikacjach naukowych. Nawet po 8 latach zdania czy reforma była celowa i rzetelnie przeprowadzona są bardzo podzielone. Czy nie boi się Pan podobnych zarzutów?

Zamieść nowy komentarz | Odpowiedz na ten komentarz

Re: Re: Re: rozmowa o MNW

Bogdan Zdrojewski - Środa, 2010-07-14 ścieżka 22:10

Mam zaufanie do bardzo wielorakich doświadczeń profesora Jacka Lohmana. Są tam niezwykłe sukcesy, dowody na uzyskaną pozycję międzynarodową i także ewentualne porażki. Nie wszystkie nasze wysiłki skutkują pozytywami. Dziś dla mnie najważniejsze jest przerwać marazm Muzeum Narodowego trwający zbyt długo. Być może jest to nadmiernie trudne, ale nie niemożliwe. Ważne by zbydować forum na rzecz zmian i nowej kreacji na miare oczekiwań potencjalnej publiczności. Nie zadowolę sie półprawdami i pozornymi troskami o losy Muzeum. Interesuje mnie jedynie dążenie do prawdziwej jakości.

Zamieść nowy komentarz | Odpowiedz na ten komentarz

Re: Re: Re: Re: rozmowa o MNW

zaniepokojona - Czwartek, 2010-07-15 ścieżka 10:26

Panie Ministrze, dobrze byłoby, aby jednak wsłuchać się w głos społeczeństwa ( z jego podatków jest utrzymywane) i fachowców. Nie jestem specjalistą od muzealnictwa, ale od biznesu. Przy jakimkolwiek działaniu podejmujemy zawsze jakąś decyzję. Upływ czasu pokazuje czy była ona dobra czy zła i wtedy jest czas na wycofanie się z niej lub brnięcie dalej. Analizując doniesienia z różnych mediów oraz Pana wypowiedzi rodzi się pytanie, kto ma rację? Dlaczego Pan? Rada powiernicza? Profesor Piotrowski? chcecie na siłę uszczęśliwiać społeczeństwo. Uważam, że temu Muzeum będzie bardziej służyć ewolucja niż rewolucja, bo że wymaga ono reformy to jest rzecz wiadoma. Pozdrawiam i życzę mądrych decyzji, bo stara prawda mówi, że zgoda buduje (kompromisy?), a niezgoda rujnuje.

Zamieść nowy komentarz | Odpowiedz na ten komentarz

Re: Re: Re: Re: Re: rozmowa o MNW

zaniepokojona - Piątek, 2010-07-16 ścieżka 16:50

Panie Ministrze,gratuluję rozważnej decyzji. Teraz należy tylko śledzić, jakie wyniki będą tego kompromisu. Mam nadzieję, że przy Pana zadeklarowanym wsparciu, profesor Piotrowski wraz z kluczowymi pracownikami merytorycznymi Muzeum wykorzysta daną jemu i im, a przede wszystkim Muzeum szansę na nowe życie. Muzealnikom trzeba dać możliwość na otwarcie się, a nie kreować tezę, że są konserwatywni i bez inicjatywy. Drzemie w nich wielka energia i olbrzymie możliwości oraz wielka wiara, że można to robić inaczej. Mam nadzieję, że w niedługim czasie dyrektor Muzeum będzie mógł śmiało mówić w mediach my i nasze a nie jak dotychczas ja i moje. A tak przy okazji polecam lekturę http://upiorwmuzeum.blox.pl/html. Serdecznie pozdrawiam i życzę powodzenia.

Zamieść nowy komentarz | Odpowiedz na ten komentarz

Re: Re: Re: Re: Re: Re: rozmowa o MNW

Bogdan Zdrojewski - Piątek, 2010-07-16 ścieżka 20:42

Podzielam nadzieje, ale cały czas niepokój pozostaje. W obszarze muzealnictwa każdy krok wydaje się nazbyt duży... a jest najczęściej zaledwie kroczkiem.

Zamieść nowy komentarz | Odpowiedz na ten komentarz

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: rozmowa o MNW

zaniepokojona - Niedziela, 2010-07-18 ścieżka 06:08

Co do niepokoju i obaw to je rozumiem i mam nadzieję że deklaracje chęci współpracy ze wszystkich storn nie są pustosłowiem. Trzeba sobie zadać jednak pytanie czy dyrektor (dyrekcja) ma taką osobowość że będzie potrafił(a) odbudować tak bardzo nadszarpniętą wśród pracowników daną mu pozycję? Oby wykazał się takimi umiejętnościami, bo siła każdego menadżera jest w podlegającym mu kapitale ludzkim, a ten muzealny jest jak Pan się zapewne lepiej ode mnie orientuje specyficzny. Śmiem się domyślać że są to ludzie o olbrzymiej j zindywidualizowanej wiedzy, którą nie sposób zdobyć tylko w ramach odbytych studiów. Mądry Szef aby móc zrealizować swój plan wsłuchuje się we wszystkie głosy i tych na górze i tych na samym dole. Pozdrawiam.

Zamieść nowy komentarz | Odpowiedz na ten komentarz

Re: Re: Re: rozmowa o MNW

Bogdan Zdrojewski - Wtorek, 2010-07-20 ścieżka 18:31

To nie tautologia, ale poza tym ma Pani racje. Dziękuję.

Zamieść nowy komentarz | Odpowiedz na ten komentarz

Re: Re: rozmowa o MNW

zaniepokojona - Środa, 2010-07-14 ścieżka 13:02

Panie Ministrze,a czy zostaną wzięte pod uwagę również opinie muzealników bezpośrednio związanych z Muzeum Narodowym jak i również środowiska znawców tematu? Jak na razie to mam wrażenie z różnych publikacji, iż tylko Rada Powiernicza i profesor Piotrowski mają monopol na to jaki kształt powinno mieć NASZE Muzeum Narodowe.

Zamieść nowy komentarz | Odpowiedz na ten komentarz

Re: Re: rozmowa o MNW

zaniepokojona - Środa, 2010-07-14 ścieżka 13:03

Panie Ministrze,a czy zostaną wzięte pod uwagę również opinie muzealników bezpośrednio związanych z Muzeum Narodowym jak i również środowiska znawców tematu? Jak na razie to mam wrażenie z różnych publikacji, iż tylko Rada Powiernicza i profesor Piotrowski mają monopol na to jaki kształt powinno mieć NASZE Muzeum Narodowe.

Zamieść nowy komentarz | Odpowiedz na ten komentarz

Re: Re: Re: rozmowa o MNW

Bogdan Zdrojewski - Środa, 2010-07-14 ścieżka 22:03

Niczego nie mam zamiaru lekceważyć. Za ważne Muzeum, za ważne kwestie poruszone przez środowisko.

Zamieść nowy komentarz | Odpowiedz na ten komentarz

Re: Re: rozmowa o MNW

młody muzealnik - Środa, 2010-07-14 ścieżka 18:14

Szanowny Panie Ministrze,bardzo dziękuję za tę pokrzepiającą odpowiedź. Nie będę ukrywał, że najbliższy jest mi głos "ludu pracującego". Mam nadzieję, że pośród różnych opinii i on będzie miał szansę zostać usłyszanym. Myślę, że idea reformy zakłada budowę nowego, ale jednak z rozwagą, bez niszczenia tego co było dobre. W Muzeum Narodowym istnieje wiele pozytywnej działalności, którą warto rozwinąć.Przesyłam wyrazy szacunku i serdeczne pozdrowienia.

Zamieść nowy komentarz | Odpowiedz na ten komentarz

Re: rozmowa o muzeach

muzealnik - Środa, 2010-07-14 ścieżka 08:13

Panie Ministrze1. dlaczego dyrektorami zostają coraz częściej osoby, które z muzealnictwem nie miały nigdy do czynienia w swojej karierze zawodowej?2. dlaczego ministerstwo nie nadzoruje trybu przyznawania kolejnych stopni awansu zawodowego muzealników?, Rozporządzenie w tej kwestii z dnia 13 maja 2008 r. jest w wielu placówkach notorycznie łamane 3. jakie kary grożą dyrektorowi muzeum, który złamał rozporządzenie z dnia 13 maja 2008 r. w sprawie wymagań kwalifikacyjnych uprawniających pracowników tworzących zawodową grupę muzealników do zajmowania stanowisk związanych z działalnością podstawową muzeów oraz trybu ich stwierdzania?? Oficjalne pismo kierowane do ministerstwa pozostało bez odpowiedzi, może Pan minister odpowie na forum!

Zamieść nowy komentarz | Odpowiedz na ten komentarz

Re: rozmowa o MNW

muzealnik - Środa, 2010-07-14 ścieżka 08:48

Panie Ministrze, może w przypadku MN warto rozważyć zmianę dyrektora. W piłce nożnej jak drużyna gra słabo, albo są w niej konflikty niemożliwe do pogodzenia zmienia się trenera. Nie można wyrzucić wszystkich piłkarzy, tak jak i nie można zwolnić zbyt wielu pracowników MN.

Zamieść nowy komentarz | Odpowiedz na ten komentarz

Zamieść nowy komentarz

« powrót

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.