Po prostu zapraszam...
X

captcha

Bogdan Zdrojewski #2Bogdan Zdrojewski #4Bogdan Zdrojewski #1

Los dworków, pałaców itp.

Na początku chciałbym pogratulować Panu Ministrze doskonałej kadencji. Wiele Pańskich programów i zauważalna (pozytywna) aktywność rzuca się oczy.Jednak główny powodem mojego zwrócenia się do Pana to los wymienionych wspomnianych dworków, pałaców, ale nie tylko. Sprawę prawie rok temu przedłożyłem Konserwatorowi w woj. Pomorskim i szczerze mówiąc otrzymałem odpowiedź zdecydowanie niesatysfakcjonującą bo wymijającą i widać było w odpowiedzi wyraźny brak właściwie jakiejkolwiek koncepcji efektywniejszego zainteresowania losem popadających w ruinę obiektów. Dodam, że aktywnie działam w kilku stowarzyszeniach (Gdyński Klub Eksploracji Podziemnej, Gertruda oraz w nie zarejestrowanym jako stowarzyszenie Pomorskie Forum Eksploracyjne) i chętnie angażuję we wszelkie akcje ratujące obiekty kultury materialnej (głównie cmentarze) i dokumentowaniem tychże miejsc. Jeżdżąc po Polsce można zauważyć wiele, głównie opuszczonych, niezagospodarowanych tego typu obiektów, które z czasem popadają w ruinę - sprawa przerażająca.Moje pytanie do Pana, Panie Ministrze jest następujące - Czy mamy jakiś skoordynowany program promowania i zachęcania do nabywania i zagospodarowywania dworków, pałaców, zamków?Polecam linka:http://www.forum.eksploracja.pl/viewtopic.php?f=129&t=2471Niestety tego typu przykładów jest znacznie więcej, a najgorsze jest to, że jest często nie dzieło "natury", tylko działanie inwestorów chcących przyspieszyć popadanie w ruinę, by realizować własną inwestycję.Na pewno nie jest to odkrycie Ameryki stwierdzenie, że Polskie zabytki popadają w ruinę, jednak liczę (mam nadzieję, że nie bezpodstawnie), że radykalnie zmieni się sytuacja bo tego wymaga dobro Polski, a nie docenienie problemu dzisiaj w tym przypadku może nieodwracalnie zubożyć kulturowo i gospodarczo tak Polskę jak i regiony naszego kraju.Pozdrawiam ze słonecznej Gdyni.

2010-05-3, Tomasz (Gdynia)


Komentarze

Re: Los dworków, pałaców itp.

Tomasz (Gdynia) - Środa, 2010-05-12 ścieżka 15:57

WitamLiczę na ustosunkowanie się do pytania wcześniej zadanego, a tu link o pracy konserwatorów i niedostatecznej ochrony zabytków http://wiadomosci.onet.pl/2167830,11,1,1,,item.htmlPozdrawiam

Zamieść nowy komentarz | Odpowiedz na ten komentarz

Re: Re: Los dworków, pałaców itp.

Bogdan Zdrojewski - Poniedziałek, 2010-05-17 ścieżka 13:17

Ważny problem. Dziś wiele decyzji sprzed lat budzi wątpliwości. Są też liczne przykłady niezwykle pozytywne. Przy dokładnej analizie okazuje się, że decydujące o jakości transakacji miały warunki umowy. Gminy prowadzące samodzielnie politykę poszukiwania właścicieli dworków, pałacy itp obiektów bardzo cżesto w pierwszym odruchu chciały po prostu pozbyć się problemu, dopiero w drugim pozyskać interesującego, zasobnego inwestora z ciekawym projekte. Ostrożność dnia dzisiejszego jest już jednak po obu stronach. Mało kto dokonuje nabycia dużego zabytku bez rozeznania wszystkich okoliczności: planu miejscowego, rozwoju komunikacji, możliwości uzyskania pomocy finansowej, zainteresowania okresloną działalnością usługową w określonej miejscowości etc. Ale takie programy są i z sobą konkurują.

Zamieść nowy komentarz | Odpowiedz na ten komentarz

Zamieść nowy komentarz

« powrót

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.